10 zdań, które usłyszysz przed długoterminową podróżą solo I dlaczego nie powinieneś ich słuchać

Skończyłeś właśnie studia i nadszedł czas na wyczekiwane wakacje? A może zdobyłeś się w końcu na odwagę aby rzucić pracę, której tak nie lubisz i zacząć żyć tak jak zawsze chciałeś? Pewnego wieczora siadasz przed ekranem swojego komputera I kupujesz bilet w jedną stronę na drugi koniec świata. Jesteś podekscytowany i czujesz, że możesz wszystko. Jak najszybciej chcesz podzielić się tą wspaniałą nowiną z rodziną i przyjaciółmi. Szybko się jednak okazuje, że nie wszyscy podzielają Twój entuzjazm. Zamiast wyrazów akceptacji i wsparcia, znajomi i rodzina zadają niewygodne pytania “a co jeśli” i prezentują przytłaczające argumenty przeciwko Twojemu wyjazdowi. Wkrótce strach zastępuje entuzjazm i powoli zaczynasz wierzyć, że Twoja wyprawa wcale nie była takim świetnym pomysłem. Wszystko co mówią Twoi najbliżsi brzmi tak rozsądnie, że nawet nie wiesz jak na to odpowiedzieć. Wątpliwości zasiane w Twojej głowie prowadzą Cię z powrotem przed komputer aby sprawdzić czy możesz anulować swój bilet.

Długoterminowa podróż solo nie oznacza, że wyjeżdżasz na zawsze

Długoterminowa podróż solo nie oznacza, że wyjeżdżasz na zawsze

NIE RÓB TEGO! Myślę, że niewiele się pomylę, jeśli powiem Ci, że my wszyscy to przerabialiśmy. To naturalne, że Twoi najbliżsi nie są zadowoleni z Twojej decyzji. Nie chcą pozwolić Ci wyjechać na tak długo, martwią się o Ciebie. Twoim zadaniem jest uspokoić ich i zrobić co tylko w Twojej mocy aby przekonać ich, że wszystko będzie dobrze. A ja spieszę z pomocą i podsuwam pomysły jak to zrobić. Poniżej znajdziesz 10 zdań, które usłyszałam od moich bliskich przed moja wielką wyprawą solo oraz moje przemyślenia na ten temat po ponad 15 miesiącach w drodze.

Jedziesz do krajów trzeciego świata. Tam jest tak niebezpiecznie. Ci ludzie są dzicy!

W moim przypadku stwierdzenia w tym stylu zdarzały się najczęściej. Zwykle słyszałam je od osób, które nigdy nie wyjechały poza Eropę albo nie podróżują wcale, a swoją wiedzę o świecie czerpią głównie z mediów.

Ludzie wolą robić sobie z Tobą zdjęcia niż Cię krzywdzić

Ludzie wolą robić sobie z Tobą zdjęcia niż Cię krzywdzić

Zacznijmy od tego, że czasami wystarczy spaść z łóżka żeby złamać rękę, czy dostać wstrząśnienia mózgu – nic w tym nowego. Ludzi ze złymi intencjami można spotkać na całym świecie. Wypadki zdarzają się niezależnie od szerokości geograficznej. Oczywiście, niektóre miejsca są bardziej niebezpieczne niż inne. Jestem jednak przekonana, że to samo możesz powiedzieć o mieście, w którym się wychowałeś. W swoim codziennym życiu słuchasz swojego instynktu i stosujesz się do ogólnoprzyjętych norm bezpieczeńswta – nie włóczysz się samemu w nocy po niebezpiecznych dzielnicach, zwłaszcza kiedy jesteś pijany i wiesz, że możesz być łatwym celem ataku. Dokładnie tak samo powinieneś postępować podczas podróży. Wystarczy, że będziesz miał oczy i uszy szeroko otwarte i pozostaniesz czujny. W ten sposób unikniesz większości potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Podczas tych wszystkich miesięcy jakie spędziłam podróżując, tylko raz czułam się w niebezpiczeństwie i nawet w tym przypadku nie było to coś, z czym nie mogłabym sobie poradzić. Pamiętaj żeby wykupić dobre ubezpieczenie podróżne i wybierać się na kurs samoobrony – jeśli nie dla siebie, to po to, żeby uspokoić tych, których zostawiasz w domu. Szybko przekonasz się, że zamiast niebezpiecznych kryminalistów, na swojej drodze będziesz spotykał głównie ludzi, którzy podzielą się z Tobą ostatnią kromką chleba.

Wypadki zdarzają się niezależnie od szerokości geograficznej

Wypadki zdarzają się niezależnie od szerokości geograficznej

Tak długa podróż musi być bardzo droga. Dlaczego chcesz marnować na to wszystkie pieniądze? Nie lepiej kupić dom i samochód?

Przypuszczam, że już od dawna oszczędzałeś pieniądze na tą wyprawę. Być może zamiast iść na imprezę ze znajomymi w piątkowy wieczór, zostałeś w domu aby zaoszczędzić jeszcze więcej. Być może znalazłeś drugą pracę aby wyruszyć w drogę nieco szybciej. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. O ile rozmawiamy o pieniądzach, które zarobiłeś sam, prawdopodobnie znasz wartość każdej złotówki. Dlatego to Ty możesz teraz zdecydować na co wydać te pieniądze. Pracowałeś tak dużo i oszczędzałeś tak intesywnie, bo miałeś przed sobą jasno postawiony cel. Kupno domu czy samochodu zamiast podróży uczyniłoby Cię nieszczęśliwym, ponieważ, w głębi duszy wiesz, że nie to miałeś w planach. Przemyśl swój budżet jeszcze raz i wyrusz w drogę. W końcu mówią, że na koniec i tak żałujemy tego czego nie zrobiliśmy, a nie tego, co nam się udało zrobić.

A co jeśli coś ważnego wydarzy się w domu, a Ciebie nie będzie?

Rok to długi czas i na pewno przegapisz jakieś ważne wydarzenia rodzinne. Wesele kuzynki z którą byłeś tak blisko związany? Tak! 90te urodziny Twojej babci? Też! Boże Narodzenie? A jakże! Twoje 30 urodziny? Odhaczone! Życie nie zatrzyma się ponieważ Ty wyjechałeś. Ludzie będą się zakochiwać, żenić, trochę się zestarzeją, być może ktoś odejdzie na zawsze. Te momenty są zwykle najtrudniejsze w podróży. Możesz być na najpiękniejszej plaży na świecie, otoczony wspaniałymi ludźmi, których dopiero co poznałeś, a mimo to jedyne o czym będziesz mógł myśleć to to, że nie ma Cię tam, gdzie jesteś najbardziej potrzebny. Jest to cena jaką płacimy za te wszystkie wspaniałe przygody jakich możemy doświadczyć. Z drugiej strony pomaga nam to dorosnąć i zmężnieć. Daje to możliwość zrozumienia, co jest w życiu najważniejsze i jak chcemy je przeżyć. Nie możesz przecież czekać aż wszyscy, których znasz wyjdą za mąż. Z pewnością nie chcesz też czekać aż Twoi dziadkowie umrą żebyś wreszcie mógł wyjechać. Idealny czas na Twoją wielką wyprawę jest właśnie teraz.Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie pokryje koszty podróży do domu w nagłym wypadku i wyruszaj w drogę. Zawsze możesz wysłać kartkę z życzeniami lub kwiaty z okazji zaślubin albo nagrać film, na którym sto osób ze stu różnych krajów życzy Twojej przyjaciółce 100 lat. Twoi najbliżsi z pewnością będą za Tobą tęsknić podczas tych ważnych uroczystości, ale będą też bardzo szczęśliwi, że masz odwagę podążać za swoimi marzeniami.

Nie jesteś coraż młodszy. Wręcz przeciwnie. Może czas już zacząć myśleć o założeniu rodziny?

O tak, to jest mój osobisty faworyt. Zegar tyka, a okno reprodukcji powoli się zamyka. Podobne komentarze są chyba częściej kierowane do kobiet. Z drugiej jednak strony panowie również mogą być pod presją budowy domu, sadzenia drzewa i płodzenia syna – jak to się potocznie u nas mówi. Wiele już powiedziano na temat tego, że takie stwierdzenia są nie na miejscu. Okazuje się jednak, że nasze mamy, babcie i ciocie czasem nie mogą zrozumieć, że niektórzy z nas mogą mieć inne plany na przyszłość niż reprodukcja. Często też nie zależy to od naszej decyzji czy pragnień. Dlatego niezależnie od tego czy chcesz po prostu uciec przes tymi niewygodnymi pytaniami, bądż wyruszyć w świat w poszukiwaniu namiętnego, międzynarodowego romansu – podróż jest zawsze dobrym pomysłem.

Dzieci, które spotkaliśmy po drodze na szczyt Pinatubo w Filipinach

Dzieci, które spotkaliśmy po drodze na szczyt Pinatubo w Filipinach

A co jeśli nie znajdziesz pracy po tak długiej przerwie?

Masz przed sobą wspaniałą karierę, ale chcesz jeszcze coś przeżyć zanim się ustatkujesz na dobre? A może właśnie planujesz rzucić tą ciepłą posadkę w biurze i wyruszyć w drogę mimo że wiesz, że nie będą na Ciebie czekać? Niezależnie od tego jaka to historia, ten krok wymaga zwykle dużo odwagi, zwłaszcza, kiedy nie możesz liczyć na wsparcie rodziny. Ale Twoje marzenia są dla Ciebie ważniejsze niż ciepłe, wygodne krzesło w Twoim biurze. I to jest wspaniała wiadomość. Podróż, którą masz przed sobą, z pewnością zmieni sposób w jaki widzisz świat dookoła siebie. Być może odkryjesz swoje powołanie i po powrocie nie będziesz już zainteresowany swoją starą posadą. Problemów nie powinien również sprawić powrót do tego czym zajmowałeś się wcześniej. Dlugoterminowe przerwy w pracy zwane również sabbaticalem stają się coraz bardziej popularne we współczesnym życiu. Badania potwierdzają, że po tak długiej przerwie ludzie wracają do pracy pełni świeżej energii, która może przynieść wiele dobrego dla całego zespołu. Pracownicy po dłuższej przerwie są znacznie bardziej kreatywni i mają głowy wypełnione nowymi pomysłami. Często zdarza się również, że podczas podróży nawiązali interesujące kontakty międzynarodowe, które mogą przynieść ze sobą do firmy. Prawdopodbnie nie będziesz zainteresowany pracą dla kogoś, kto nie docenia tych zalet.

Dlaczego musisz jechać tak daleko? Tyle pięknych rzeczy można zobaczyć w naszej okolicy. Musisz jechać?

Nie, nie musisz jechać, ale bardzo, bardzo tego chcesz, a to ogromna różnica. Podróżowanie to nie tylko to co możemy zobaczyć, ale przede wszystkim doświadczenie. O ile ważne jest abyś znał kraj, z którego pochodzisz, równie ważne jest aby wiedzieć co jest za miedzą, jak żyją ludzie w innych częściach świata i czego pragną najbardziej. To jedyny sposób aby lepiej zrozumieć inne kultury i aby wzmocnić swoją tolerancję dla różnych zwyczajów i religii. Pozwoli Ci to na poszerzenie horyzontów i lepsze zrozumienie tego, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Poza tym, Taj Mahal możesz zobaczyć tylko w Indiach, Machu Picchu tylko w Peru, a orangutany tylko na Borneo, więc czasami nie ma innego wyjścia niż wychylenie nosa nieco dalej.

Taj Mahal możesz zobaczyć tylko w Indiach

Taj Mahal możesz zobaczyć tylko w Indiach

Oni tam mają te wszystkie niebezpieczne choroby. Co jeśli złapiesz malarię lub gorączkę krwotoczną i umrzesz?

Tak, choroby tropikalne istnieją. Ale podróżowanie nie jest jednoznaczne z zachorowaniem. Podczas swojej podróży odwiedziłam miejsca o zwiększonym ryzyku zachorowania, a mimo to nie używałam żadnych środków zapobiegawczych poza preparatem na komary, a i to raczej po to, żeby uniknąć nieprzyjemnych następstw ugryzienia niż samej malarii. Ludzie, tacy sami jak Ty, czy ja żyją w tych miejscach od pokoleń. Skoro oni mogą, to Ty też dasz radę. Jeśli jednak okaże się, że coś złapałeś – to jeszcze nie koniec świata. Lokalni lekarze bardzo szybko rozponają te choroby i doskonale wiedzą jak sobie z nimi poradzić. Poza tym czy zagrożenie rakiem płóc, lub zawałem powstrzymało Cię od palenia papierosów czy kolejnej porcji frytek z McDonalda?

Czy ty wiesz jak oni traktują zwierzęta w tych krajach? Ja nigdy tam nie pojadę!

Znęcanie się nad zwierzętami to poważny problem – to fakt. Ale nie jest on zastrzeżony dla jednego kraju czy regionu. Na całym świecie zdarzają się bezlitośni ludzie i Twoja podróż nie ma z tym nic wspólnego. Przecież nie musisz jeździć na słoniach w Indiach, nie musisz odwiedzić Świątyni Tygrysów w Tajlandii, nie musisz pływać z wielorybami na Filipinach. Decyzja o tym jakie miejsca odwiedzić i jakie aktywności wspierać jest absolutnie w Twoich rękach. Świadomość problemu i odpowiedzialność za swoje zachowanie sprawia, że masz ogromny wpływ na to co dzieje się dookoła Ciebie. Jeśli zobaczysz na ulicy dziecko bijące psa – odezwij się! Być może zmienisz sposób w jaki to dziecko traktuje zwierzęta, a jeśli nie to przynajmniej dałeś psu szansę na ucieczkę.

Bardzo szczęśliwa i przyjazna krowa z Indonezji

Bardzo szczęśliwa i przyjazna krowa z Indonezji

Zamierzasz podróżować samemu? To musi być strasznie nudne!

Dla niektórych osób wizja spędzania 24 godzin dziennie sam na sam ze sobą może być przerażająca. Samotna podróż dostarcza wielu możliwości aby przyjerzeć się sobie i lepiej siebie zrozumieć. Po kilku miesiącach będziesz dokładnie znał swoje ograniczenia, będziesz znał swoje priorytety, i być może staniesz się swoim najlepszym przyjacielem. Jeśli ktoś nie czuje się gotowy na takie zmiany, może się to okazać sporą przeszkodą. Na szczęście samotne podróżowanie daje też wolność wyboru, robienia tego co chesz i spędzania czasu z kim tylko chcesz. Jeśli poczujesz się samotny, po prostu zarezerwuj pokój w popularnym hostelu i znajdź sobie towarzyszy podróży. To naprawdę łatwe nawet jeśli nie czujesz się komfortowo rozmawiając z nieznajomymi. Chcesz czy nie spotkasz ludzi, którzy sami sami zaczną rozmowę i zanim się zorientujesz będziecie już razem siedzieli w autobusie do następnego miasta. Jeśli po kilku dniach poczujesz się zmęczony ich towarzystwem i zapragniesz znowu pobyć samemu – po prostu powiedz i idź dalej własną drogą. Tylko pamiętaj – niezależnie od tego jak i z kim podróżujesz, życie w drodze nigdy nie jest nudne.

Bycie samemu nie zawsze musi oznaczać bycie samotnym

Bycie samemu nie zawsze musi oznaczać bycie samotnym

Chcesz podróżować sama przez rok? Jestes na to za… (tu wstaw cokolwiek chcesz: stary, młogy, mądry, głupi, gruby, chudy etc.)

Podczas mojej podróży spotkałam mnóstwo ludzi pochodzących z różnych środowisk, w różnym wieku, z różnym wykształceniem i wierzących w różnych Bogów. Idealny podróżnik nie istnieje. Nie ma żadnej listy z okienkami do odchaczenia. Nigdy nie wiesz jakie cechy mogą okazać się przydatne w drodze. Jeśli doszedłeś do punktu, w którym kupiłeś bilet w jedną stronę, najprawdopodobniej masz wszystko to, czego potrzebujesz, niezleżnie od tego, kim jesteś. Wsiadaj do tego samolotu i podążaj za swoimi marzeniami. Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo.

Planujesz długoterminową podróż solo i nie wiesz jak powiedzieć o tym najbliższym? A może już jesteś w drodze, ae miałeś podobny problem przed wyjazdem? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

2 komentarze

  1. Odkąd pamiętam zawsze chodziłaś własnymi ścieżkami, i dążyłaś do realizacji swoich planów, nawet jeśli inni tego nie popierali. Bardzo dobrze, dzięki temu lepiej poznałaś samą siebie, i odkryłaś w sobie to co nieznane. Myślę, że dowiedziałaś też się kim naprawdę jesteś, i o co chodzi w tym całym naszym życiu. Podążając za intuicją i robiąc to co chcesz i czujesz, przynajmniej teraz nie musisz zastanawiać się ,, co by było gdyby,, . Bardzo się cieszę i zawsze Cię wspieram.

    • Dzieki piękne! Bez Twojego wsparcia pewnie nie byłabym tu gdzie jestem :*. A nauka i poznawanie siebie to proces, który chyba nigdy się nie kończy ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.